Początki będą trudne, bo ciężko dzieciom rozstać się z rodzicami i zostać w nowym miejscu pod opieką nowych, nieznanych osób. Ciężko też rodzicom zostawić swoje skarby pod opieką obcych osób. Musicie się Państwo uzbroić w cierpliwość, bo zanim dziecko poczuje się bezpiecznie w nowym miejscu musi minąć trochę czasu.
Dziecko rozpoczynające przedszkole musi być odpieluchowane, ponieważ w przedszkolu nie ma możliwości zmiany pieluch. Idąc do przedszkola dziecko żegna się też z butelkami, smoczkami i papkami do jedzenia.
Aby dziecku było łatwiej w przedszkolu warto zadbać, by jadło samodzielnie, by próbowało samodzielnie się ubierać. Panie chętnie dzieciom pomagają we wszystkich czynnościach, ale im dziecko jest bardziej samodzielne, tym łatwiej funkcjonować mu w grupie.
Początki wszędzie bywają trudne. Adaptacja u jednych dzieci przebiega bardzo szybko, a u innych jest rozłożona w czasie. Jedne dzieci wydają się być szczęśliwe w przedszkolu, a po pewnym czasie przeżywają kryzys, inne adaptują się długo i wylewają przy tym dużo łez. Pierwsze dwa tygodnie w przedszkolu są dla dzieci i rodziców zazwyczaj trudne. Nawet jak dziecko jest w dobrym nastroju, a widzi płaczące dzieci, płacz mu się udziela.Ważne, aby z dziećmi rozmawiać o przedszkolu, bawić się w przedszkole, opowiadać i czytać książeczki, by oswoić dziecko z nową sytuacją. Nigdy nie straszcie dziecka przedszkolem, chyba że chcecie, by było tylko z Wami w domu. Mówcie dziecku prawdę, bądźcie cierpliwi, spokojni i pozytywnie nastawieni.
Rzeczy, które są potrzebne do przedszkola od września:
-
-
poduszeczka tzw. „jasiek” o wymiarach 40/40,
-
cienka kołderka lub powleczony kocyk o wymiarach 140x200,
-
cienka piżamka,
-
kapcie (wygodne i łatwe do wkładania – bez sznurowadeł),
-
bielizna i ubranie na zmianę (odpowiednie do pory roku: 2 podkoszulki, 2 pary majteczek, bluzka, skarpetki/rajstopki, spodnie/spódniczka – z gumką, bez guzików),
-
mały ręczniczek z zawieszką,
-
chusteczki suche (pudełko),
-
chusteczki mokre (opakowanie),
-
pasta, szczoteczka do zębów, kubeczek,
-
grzebień lub szczotka do włosów.
Prosimy o podpisanie wszystkich rzeczy (ręcznika, pościeli, ubrań, kapci). Dobrze, aby razem z dzieckiem robić zakupy do przedszkola, by wiedziało, jak wyglądają jego rzeczy.
Nasze przedszkole zapewnia grupom przedszkolnym przybory plastyczne, ale jeśli chcecie Panstwo nas wspomóc w działaniu, prosimy o przygotowanie zestawu składającego się z następujących elementow:
-
-
kredki kredowe „Bambino”
-
kredki grube ( mogą być trójkątne) drewniane
-
2x blok techniczny – kolorowe kartki A4
-
2x blok techniczny – białe kartki A4
-
2x blok rysunkowy – kolorowe kartki A4
-
kartki białe do swobodnego rysowania (może być papier ksero)
-
klej w sztyfcie – 2x
-
nożyczki
-
plastelina – 1x
-
papier kolorowy – 1x
-
pędzel
-
farby plakatowe
-
teczka tekturowa A4 na prace plastyczne dziec
Wszystkie przybory należy podpisać!
Przedszkole jest czynne od 7.00 do 17.00. Dni w przedszkolu wyglądają bardzo podobnie. O 9.00 jest śniadanie, potem organizowane są zajęcia dydaktyczne. Potem dzieci wychodzą na plac zabaw. O 12.00 jest obiad, po obiedzie grupa udaje się na odpoczynek. Niektóre dzieci śpią, niektóre odpoczywają przy dźwiękach muzyki relaksacyjnej. O 15.00 jest podwieczorek. Po obiedzie jest czas na dowolne zabawy. Ważne jest, aby przyprowadzić dziecko najpóźniej do godziny 8.30 i nie odbierać w porze leżakowania.
W tym roku zmieni się czas zgłaszania nieobecności, aby odliczyć koszty wyżywnienia w danym dniu niezbędne będzie zgloszenie nieobecności w systemie 4parents do godzniny 8.00 danego dnia.
W pierwszych dniach przedszkola warto skrócić dziecku pobyt w przedszkolu, by rozstanie z rodzicem nie było zbyt długie.
Na dni adaptacyjne zapraszamy 30 i 31 sierpnia w godzinach 10.00-12.00.
Termin spotkania rodziców z wychowawcami podamy po 20 sierpnia.