• W roku 2023 nasze przedszkole otrzymało wsparcie w ramach NPRCz2.0

    • W ramach otrzymanego wsparcia za 3000 zł zakupiliśmy nowości wydawnicze, które wzbogaciły ofertę kącików czytelniczych zorganizowanych w salach przedszkolnych, natomiast 750 zł przeznaczyliśmy na organizację konkursów promujących czytelnictwo.

      

     Kąciki czytelnicze wzbogaciły się łącznie o 162 książki. Dzieci korzystają z nich w trakcie zajęć i zabaw, codziennie prowadzimy również akcję "Poobiedni odpoczynek z książką". Do przedszkola zakupiliśmy również 20 audiobooków, które zapoznają nasze przedszkolaki z nieco inną formą książki.

     W związku z realizacją zadań wynikających z NPRCz podjęliśmy w 2023 roku liczne działania promujące czytelnictwo, m. in.:

     7 listopada 2023 - Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

     Bohaterowie bajek towarzyszą dzieciom od najmłodszych lat. Książki, bajki, filmy, maskotki, zabawki i ubrania z ulubionymi bohaterami są z dziećmi każdego dnia, również w przedszkolu. Dzieci w tym wyjątkowym dniu przybyły do przedszkola z rekwizytami swoich ulubionych postaci. Ten dzień miał wszystkim przypomnieć jak ważne są bajki i że warto do nich powracać. Jednak najważniejszym celem było popularyzowanie tradycyjnych bajek bez przemocy, takich gdzie dobro wygrywa, a zło zostaje ukarane. Dzieci wysłuchały fragmentów najbardziej znanych baśni i bajek, rozpoznawały bajkowe postacie i tytuły bajek, z których pochodzą.

      

     W październiku zorganizowaliśmy przedszkolny konkurs "Zakładka do ulubionej książki"

     Nasze przedszkole przyłączyło się do Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.

     30 października nasza placówka uczestniczyła w IV Międzynarodowej edycji VIII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie pt. "Przerwa na czytanie". W akcji wzięły udział wszystkie grupy przedszkolne, nauczyciele, rodzice, uczniowie Szkoły Podstawowej w Starych Załubicach. Dziękujemy także Bibliotece Gminnej w Starych Załubicach, która także włączyła się do akcji. Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i zachęcamy do czytania książek każdego dnia.

      

      

     Narodowe Czytanie organizowane jest pod honorowym patronatem Prezydenta RP. To coroczna akcja zachęcająca do wspólnego czytania wybranej lektury z dzieł literatury polskiej, do której dołączyło nasze przedszkole. Tegoroczną lekturą jest „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Grupa Misiów i Sówek wysłuchała fragmentu Legendy o Janie i Cecylii z „Nad Niemnem”.

     Dzieci z uwagą słuchały czytanego tekstu, a następnie uczestniczyły w krótkim quizie.

     Po zajęciach czytelniczych przedszkolaki z grupy sześcio- i pięciolatków wykonały ilustracje na konkurs plastyczny "Bohaterowie znad Niemna", który w ramach akcji Narodowe Czytanie.

     Za 5 wyróżnionych w każdej grupie prac przedszkolaki otrzymały dyplomy i książeczki zakupione w ramach środków z NPRCz2.0.

     Wszystkie wykonane prace można było obejrzeć na wystawie w holu przedszkola.

     W kwietniu w grupie pięciolatków odbyły się zajęcia "Z Nelą, małą reporterką, w podróż dookoła świata"

     Misie wybrały się razem z Nelą, małą reporterką, w podróż dookoła świata. Odwiedziliśmy biegun północny i szukaliśmy niedźwiedzia polarnego. Udaliśmy się tropem morskich żółwi. Wypłynęliśmy na wody Karaibów, wspinaliśmy się na szczyty gór i zgłębialiśmy tajemnice oceanów, przemierzaliśmy dżunglę i poznawaliśmy przeróżne gatunki roślin i zwierząt. Odczytywaliśmy kody QR przygotowane przez Nelę i oglądaliśmy filmy przyrodnicze ilustrujące książki Neli. Wiemy już jaki ekwipunek musi posiadać dobry podróżnik i jak ubierać się na poszczególne wyprawy. To był tydzień wielkich przygód i ogromnych radości

     W marcu ruszył w szatni przedszkolnej kącik bookcrossingowy.

     Idea bookcrossingu opiera się na założeniu, że literaturę należy rozpowszechniać. Książki powinny podróżować i krążyć z rąk do rąk, by mogły żyć i spełniać swoje zadanie. W tej podróży ważne jest to, że po prostu są czytane. Kochani, pamiętajmy o naszym bookcrossingowym regale w przedszkolnej szatni.

     Weź, przeczytaj, podaj dalej 🙂

     W styczniu zaproponowaliśmy rodzicom udział w webinarze "Czytanie - sprawdzony przepis na życiowy sukces dziecka!"

      

     A dlaczego warto czytać? O tym w prezentacji przygotowanej przez panią Martnę Sochacką:  

     Wpływ czytania na rozwój dzieci