• Tydzień Zdrowia w naszej szkole

      30.04.2024

      W dniach 22-26 kwietnia obchodziliśmy w szkole Tydzień Zdrowia. Te kilka dni poświęcilińmy na przypomnienie i utrwalenie zasad dotyczących zdrowego stylu życia, aby każdy w naszej szkole starał się w jak największym stopniu dbać o swoje zdrowie.

      O szczegółach i naszych przedsięwzięciach związanych z obchodami Tygodnia Zdrowia możecie przeczytać zapoznając się z poniższą prezentacją:

      TYDZIEŃ ZDROWIA

     • III Gminny Przedszkolny Festiwal Tańca "W krainie motyli"

      23.04.2024

      Wspaniała muzyka, kolorowe stroje, długie dni ciężkich przygotowań, ogromny stres choreografów i przede wszystkim uśmiechy dzieci oraz czysta radość z tańca. Tego wszystkiego mogliśmy doświadczyć  podczas III GMINNEGO PRZEDSZKOLNEGO FESTIWALU TAŃCA “W krainie motyli” 

      To już trzeci raz mieliśmy zaszczyt organizowana tej wspaniałej imprezy, nad którą tradycyjnie patronat objął nad festiwalem Burmistrz Radzymina – pan Krzysztof Chaciński. 

       Po “Krainie Lodu” i “Krainie Kwiatów” przyszedł czas na “Krainę Motyli” - to motyle stały się w tym roku motywem przewodnim naszego festiwalu.  Delikatność i piękno tych pięknych owadów stało się inspiracją dla młodych tancerzy i ich opiekunów do przygotowania wyjątkowych i niezapomnianych układów tanecznych. 

      Do udziału w imprezie zgłosiło się 6 drużyn z 6 przedszkoli i oddziałów przedszkolnych prowadzonych przez Gminę Radzymin. 

      Przyjechały do nas dzieci: 

      • z Przedszkola nr 1 w Radzyminie,  

      • z Przedszkola nr 2 im. „Czerwonego Kapturka” w Radzyminie, 

      • z oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej nr 1 im. Marii Konopnickiej w Słupnie,  

      • z oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej nr 2 im. Michaliny Chełmońskiej - Szczepankowskiej w Słupnie,  

      • z oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej im. Prymasa Tysiąclecia w Nadmie,  

      • z Przedszkola w  Starych Załubicach.  

      Funkcję członka jury konkursu zgodzili się objąć: 

      • Katarzyna Pazio – Kierownik Referatu Promocji i Informacji Urzędu Miasta  i Gminy Radzymin, kobieta o pięknym uśmiechu, zarażająca optymizmem, pełna pasji, zaangażowania, która lubi pracę z ludźmi i dla ludzi. Od lat działa na rzecz lokalnej społeczności w powiecie wołomińskim.  

      • Małgorzata Puzio - aktorka, scenarzystka, autorka książek kulinarnych, pedagog, założycielka dwóch dziecięco-młodzieżowych teatrów: Teatru Dzieci Dzieciom i Maskarada, która z pasją i zaangażowaniem wciela się w postać Eleonory Czartoryskiej - postaci wielbionej przez mieszkańców Radzymina.  

      • Krzysztof Czuba – kierownik Biura Oświaty w Urzędzie Miasta i Gminy Radzymin, który jest z nami już od pierwszego festiwalu i który z wielką radością i zaangażowaniem ocenia pokazy taneczne dzieci. 

      • Bartłomiej Domański - tancerz z najwyższą międzynarodową klasą taneczną “S”, instruktor tańca, choreograf z ponad 20- letnim doświadczeniem. Od niedawna także scenarzysta współpracujący przy tworzeniu animacji i bajek dla dzieci. Po raz drugi juror na naszym festiwalu, za co serdecznie dziękujemy. 

      W klimat dobrej zabawy wprowadziła nas Joanna Toczko, uczennica kl. 3a Szkoły Podstawowej w Starych Załubicach, która zaprezentuje utwór muzyczny z filmu Zaplątani - “Nowe Dni”. 

      Następnie podziwialiśmy wspaniałe, kolorowe układy przygotowane przez dzieci i ich wychowawczynie. Każdy z układów wzbudzał zachwyt, każdy był inny, nierzadko zaskakujący, ale zawsze na wysokim poziomie. Drużyny ujęły nas nie tylko uśmiechem, talentem i umiejętnościami, ale również bogatymi strojami i świetną choreografią. Każdy występ prezentował wysoki poziom, dlatego nie zazdrościliśmy jury, które musiało wyłonić laureatów tegorocznego festiwalu. 

      Po dość trudnych i burzliwych obradach przyznano następujące nagrody: 

      I miejsce – grupa z Przedszkola w Starych Załubicach 

      II miejsce – grupa z SP im. Prymasa Tysiąclecia w Nadmie 

      III miejsce – grupa z SP nr 2 im. M.Chełmońskiej - Szczepankowskiej ze Słupna. 

       

      Aby docenić trud włożony w przygotowania nagrodziliśmy każdą z biorących udział w przeglądzie drużyn, pan burmistrz oraz członkowie jury rozdali pamiątkowe dyplomy, przypinki oraz zestawy chust i wstążek do tańca. 

      Oczywiście nasza impreza nie byłaby tak kolorowa i słodka bez sponsorów. Główne nagrody ufundowane zostały przez Burmistrza Radzymina i Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Starych Załubicach, których wsparli: 

      • Happy Kiddo – sala zabaw mieszcząca się w Radzyminie, wyjątkowe miejsce dla dzieci i przestrzeń dla rodziców.  

      • “Panie po ile to?” - zaprzyjaźniony sklep w Sitkach (Gmina Klembów), outlet,  w którym można kupić prawie wszystko, a co najważniejsze w super cenach.  

      O poczęstunek dla uczestników i gości zadbały lokalne cukiernie: Cukiernia Elżbieta Jarzębska, Cukiernia Karolinka, Cukiernia Ciastek Katarzyna i Izabela Wypyskie, oferujące pyszne słodkości.  

      Natomiast klimat łąki pełnej kwiatów i motyli stworzyliśmy dzięki wsparciu firm: 

       

      • WITONA CENTRUM OGRODNCZE z Radzymina, 

      • Gospodarstwo Ogrodnicze Karolina i Marcin Adamus.  

      Serdecznie dziękujemy uczestnikom, gościom, jury, sponsorom, rodzicom i wszystkim zaangażowanym w organizację tego wydarzenia. 

      Do zobaczenia za rok?

     • “ Jak zapobiegać wadom wymowy?”

      21.04.2024

      Poniżej przedstawiam kilka rad, które mogą zapobiec powstawaniu wad wymowy u dzieci. 

      1. Właściwy sposób karmienia- należy go dostosować do wieku dziecka. Najwłaściwszym sposobem karmienia noworodka, a później niemowlęcia jestkarmienie piersią. Jeśli jednak z ważnych przyczyn zdecydowano się na dostarczanie pokarmu butelką, należy wówczas zadbać o odpowiedni smoczek, najlepiej  wybrać  miękki, przypominający kształtem pierś mamy.  Od tego, jak sprawnie nasz niemowlak  je i pije, zależy jego przyszła wymowa. Nie trzeba zwlekać z rozpoczęciem karmienia łyżeczką, proponowania picia z otwartego kubeczka, a następnie nauki odgryzania kęsów. W diecie  starszych dzieci nie może zabraknąć twardych pokarmów: owoców, warzyw, skórki chleba, kawałków mięsa, suszonych owoców. Należy pamiętać, że jama ustna podczas przeżuwania  pokarmów powinna być domknięta. 

      2. Prawidłowy sposób oddychania- właściwy tor oddychania to oddech przez nos.  Jeśli pojawią się infekcje dróg oddechowych, jak najszybciej należy je leczyć i doprowadzać do całkowitego wyleczenia. Dbać o drożność nosa. Nie dopuszczać do nawykowego oddychania przez usta. 

      3. Prawidłowy zgryz - jeśli podano dziecku smoczek uspokajacz”- powinno się go odstawić  najpóźniej do 11 miesiąca życia. Groźne dla zgryzu, a co za tym idzie powodujące wady wymowy są parafunkcje, ważnym zadaniem jest więc zapobieganie ssaniu palca, ubrań, przedmiotów typu ołówek, obgryzaniu paznokci. Warto szybko reagować, później trudno jest wykorzenić złe nawyki. Należy nie dopuszczać do pojawienia się próchnicy. Zapobieg wadom zgryzu, a w razie potrzeby korygować nieprawidłowości u ortodonty. 

      4. Sprawne działanie analizatorów- istotne jest profilaktyczne kontrolowanie słuchu, wzroku oraz rozwoju ruchowego.  Nieprawidłowy słuch,  a także zaburzona percepcja wzrokowa opóźniają rozwój mowy, sprzyja wadom wymowy i nieprawidłowej komunikacji. Ponieważ mowa dziecka rozwija się na przemian z ruchem, należy zadbać o prawidłowy rozwój ruchowy. Jeśli jest coś, co niepokoi rodziców w tym obszarze,  należy skorzystać z pomocy fizjoterapeuty, osteopaty, neurologa, laryngologa, okulisty, ortooptyka. 

      5. Prawidłowa budowa twarzy i jamy ustnej- nieprawidłowości w budowie twarzy dziecka, mogą wpłynąć na nieprawidłowy rozwój mowy. Należy obserwować twarz, żuchwę, język, wędzidełko. Już noworodek, powinien trafić na wizytę kontrolną do logopedy, który zbada odruchy dziecka oraz budowę i sprawność narządów artykulacyjnych. 

      6. Profilaktyczne ćwiczenia logopedyczne- możemy wprowadzać bardzo wcześnie (już niemowlętom), po prostu zachęcając dziecko do naśladowania min, które mu pokazujemy, wydawania dźwięków, Takie zabawy dadzą dużo radości, a jednocześnie pomogą lepiej opanować mowę. Starsze dzieci zachęcajmy do dmuchania np. na piórko czy kawałki delikatnego papieru, robienia baniek mydlanych. Nie może też zabraknąć  ćwiczeń narządów artykulacyjnych, które mają za zadanie je usprawnić : parskanie wargami; wysyłanie całusków; zakładanie górnej wargi na dolną i odwrotnie; naprzemienne dotykanie językiem do kącików ust; liczenie językiem zębów dolnych i górnych; zlizywanie językiem miodu, dżemu z podniebienia, przy szeroko otwartych ustach; nadymanie policzków; naśladowanie: chrapania, ziewania, śmiechu: he, he, he, ha, ha, ha; odgłosów pojazdów e-o, e-o, i-u, i-u; zwierząt: miał, miał, hau, hau, muu, mee itp. Dużo rozmawiajmy z dziećmi, czytajmy im książki, recytujmy wierszyki, słuchajmy muzyki, śpiewajmy piosenki. W 7 roku życia wymowa dziecka powinna być bezbłędna.  

                                                                                            Opracowanie: Joanna Kłos 

     • Offline challenge

      12.04.2024

      Nasza szkoła w tym tygodniu podjęła wyzwanie rzucone przez uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Radzyminie biorących udział w olimpiadzie Zwolnieni z Teorii. W ramach wyzwania uczniowie klasy 7b uczestniczyli w zajęciach z wykorzystaniem gumizeli. Ta niezwykła gra wspomaga budowanie team buildingu, integruje grupę i przyczynia się do  budowania zaufania. @offline.challenge #zwolnienizteorii 

      Dodatkowo uczniowie na języku angielskim uczyli się nowych słówek i przypominali już poznane grając w  Think words. Jest to gra słowna, która zmusza graczy do szybkiego i kreatywnego myślenia.

     • Przyjęcia do klas pierwszych na rok szkolny 2024/2025

      27.02.2024

      Czas pomyśleć o pierwszej klasie. Rozpoczynamy przyjmowanie zgłoszeń do klas I na rok szk. 2024/2025.

      Szanowni Rodzice,

      W roku szkolnym 2024/2025 edukację w szkole podstawowej zobowiązane są rozpocząć dzieci urodzone w 2017 rokuNa wniosek rodziców naukę w szkole podstawowej mogą rozpocząć dzieci urodzone w roku 2018, jeżeli dziecko korzysta obecnie z edukacji przedszkolnej lub posiada opinię o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej, wydaną przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną.

      ZAPISY DZIECI W OBRĘBIE OBWODU SZKOLNEGO

      Dzieci zamieszkałe w obwodzie naszej szkoły podstawowej, przyjmowane są do klas pierwszych z urzędu, na zgłoszenie rodzica.

      Rodzice dzieci uczęszczających do naszego przedszkola otrzymają niezbędne druki za pośrednictwem wychowawców przedszkolnych.

      Wszystkie dzieci zamieszkujące w obwodzie naszej szkoły są przyjmowane bez przeprowadzenia postępowania rekrutacyjnego - wystarczy dostarczyć do sekretariatu szkoły zgłoszenie.

      Druk zgłoszenia dziecka dostępny jest również TUTAJ.

       

      Dzieci zamieszkujące poza obwodem naszej szkoły przyjmowane są w procesie rekrutacji na wniosek rodziców, złożony w dn. od 18 marca 2024 r. do 1 kwietnia 2024 r., do godziny 15:00

      Druk wniosku o przyjęcie dziecka dostępny jest TUTAJ

       

      Ze względów organizacyjnych prosimy o niezwlekanie ze zgłoszeniami.

       

       

     • Rekrutacja do przedszkoli na rok szkolny 2024/2025

      27.02.2024

      Rusza rekrutacja do gminnych przedszkoli. Zapraszamy na stronę https://przedszkola-radzymin.nabory.pl/ w celu zapoznania się ze szczegółami.

      Rekrutację do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych koordynuje Burmistrz Radzymina.

       

      Wnioski o przyjęcie do przedszkola będzie można rejestrować od 6 marca 2024 r. (od godz. 12:00) do 27 marca 2024 r. (do godz. 12:00), zaś wstępne informacje o ofercie poszczególnych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych są dostępne na stronie https://przedszkola-radzymin.nabory.pl/. Zainteresowanych rodziców prosimy o zapoznanie się ze szczegółowymi informacjami i harmonogramem rekrutacji zamieszczonym poniżej.

      Przed przystąpieniem do elektronicznej rekrutacji należy założyć indywidualne konto rodzica/opiekuna prawnego w Systemie Elektronicznych Rekrutacji. Umożliwi ono Państwu złożenie wniosku  i stosownych dokumentów potwierdzając spełnianie kryteriów rekrutacyjnych oraz śledzenie przebiegu całego procesu rekrutacji i kwalifikacji dziecka do danej placówki oświatowej.

      UWAGA – Aby złożyć wniosek do przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej wystarczy, aby jeden opiekun prawny założył konto w systemie. Nie ma obowiązku zakładania konta przez obojga rodziców lub opiekunów prawnych.

      KONTYNUACJA

      Dzieci,  które już teraz korzystają z edukacji przedszkolnej w placówkach Gminy Radzymin mają zagwarantowane miejsce w tej samej placówce, bez konieczności uczestniczenia w rekrutacji, o ile tylko ich rodzice w przewidzianym czasie, tj. w dniach 27 lutego - 5 marca 2024 roku, złożą w swoim przedszkolu tzw. deklarację kontynuacji (deklaracja dostępna u wychowawców).

      REKRUTACJA

      Rodzice dzieci sześcioletnich (rocznik 2018), o ile nie zapisali wcześniej jeszcze dziecka do żadnego przedszkola są zobowiązani wziąć udział w rekrutacji w celu spełnienia rocznego obowiązkowego przygotowania przedszkolnego, poprzedzającego rozpoczęcie edukacji w szkole podstawowej. 

      Rodzice dzieci sześcioletnich (rocznik 2018) mają prawo zdecydować, czy ich dziecko w nadchodzącym roku szkolnym będzie korzystało z edukacji przedszkolnej, czy już rozpocznie edukację w klasie pierwszej szkoły podstawowej.

      Dla wszystkich dzieci trzy-, cztero-, pięcio- i sześcioletnich – mieszkańców Gminy Radzymin, których rodzice są zainteresowani edukacją przedszkolną,  Burmistrz zagwarantuje miejsce w przedszkolu lub w oddziale przedszkolnym w szkole. Jednak decyzja o kolejności zakwalifikowania do konkretnych placówek będzie podejmowana na podstawie przekazanych przez rodziców informacji o spełnianiu przez rodziny kandydata kryteriów rekrutacji.

      Rekrutacja do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach będzie wspomagana systemem internetowym, dzięki któremu rodzice będą mogli  m.in. zapoznać się z ofertą przedszkoli, złożyć elektroniczny wniosek do trzech placówek jednocześnie, monitorować status swojego dziecka i zapoznać się z wynikami rekrutacji.

      RODZICE ZAINTERESOWANI ROZPOCZĘCIEM EDUKACJI SWOICH DZIECI W PRZEDSZKOLACH GMINY RADZYMIN OD WRZEŚNIA 2024 ROKU POWINNI PODJĄĆ NASTĘPUJĄCE KROKI:

      1. Wejść na stronę https://przedszkola-radzymin.nabory.pl/ i tam zapoznać się z ofertą poszczególnych placówek;
      2. podjąć rodzinną decyzję – do której z opisanych placówek chcemy najbardziej, aby uczęszczało nasze dziecko – czyli wybrać tzw. placówkę pierwszego wyboru;
      3. warto wybrać dodatkowo  jedną lub dwie placówki zapasowe – na wypadek, gdyby nie było możliwe zakwalifikowanie dziecka do przedszkola pierwszego wyboru;
      4. od dnia 6 marca 2024 (od godz. 12:00)  do dnia  26 marca 2024 (do godziny 12:00),w systemie rekrutacyjnym należy dokonać elektronicznej rejestracji wniosku, w którym zostaną podane wszystkie niezbędne informacje nt. dziecka, rodziców i spełnianiu poszczególnych  kryteriów oraz zostaną zaznaczone wybrane przedszkola lub szkoły z oddziałami przedszkolnymi, wg. tzw. listy preferencji (najbardziej wymarzona placówka na pierwszym miejscu, itd.);
      5. zapisywany w systemie elektronicznym wniosek należy wydrukować, a następnie w  przewidzianych na to miejscach rodzice powinni złożyć podpisy;
      6. najpóźniej do dnia 25 marca 2024 do godziny 16:00 do placówki umieszczonej na pierwszym miejscu na swojej liście preferencji należy złożyć w formie papierowej podpisany wniosek, wraz z wymaganymi oświadczeniami i dokumentami potwierdzającymi spełnianie zaznaczonych kryteriów;
      7. w dniu 19 kwietnia 2024 po godzinie 15:00 należy się ponownie zalogować do systemu i sprawdzić, do jakiej placówki  zostało zakwalifikowane dziecko;
      8. do dnia 25 kwietnia 2024 do godziny 16:00 w placówce, do której zostało zakwalifikowane dziecko, rodzice powinni złożyć potwierdzenie woli;
      9. rodzice, których dziecko nie zostało zakwalifikowane na tym etapie do żadnego przedszkola – będą mogli brać udział w rekrutacji uzupełniającej.

      HARMONOGRAM

      Rekrutacja do przedszkoli i do oddziałów przedszkolnych będzie się odbywać w oparciu o następujący harmonogram wynikający z Zarządzenia Nr 0050.12.2024 Burmistrza Radzymina z dnia 31 stycznia 2024 r.

       

      1. Etap kontynuacji

      27.02.2024 - 05.03.2024 do godz. 12:00 - składanie deklaracji kontynuacji:

       

      2. Rekrutacja zasadnicza

      06.03.2024 od godz. 12:00 - 27.03.2024 do godz. 16:00 (rejestracja w systemie tylkodo godz. 12:00)

      Rejestracja w systemie elektronicznym i wypełnianie wniosków o przyjęcie.

      Składanie w przedszkolach lub szkołach prowadzących oddziały przedszkolne wypełnionych, podpisanych wniosków.

       

      19.04.2024 godz. 15:00 - Ogłoszenie list dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych w postępowaniu zasadniczym.

       

      19.04.2024 po godz. 15:00 do 25.04.2024do godz. 16:00 - Potwierdzanie woli przez rodziców dzieci zakwalifikowanych do przyjęcia.

       

      26.04.2024 godz. 15:00 - Ogłoszenie list dzieci przyjętych i nieprzyjętych do przedszkoli lub oddziałów przedszkolnych.

       

      3. Rekrutacja uzupełniająca

       

      13.05.2024 - Publikacja w systemie wykazu wolnych miejsc.

       

      14.05.2024 od godz. 12:00 - 29.05.2024 do godz. 16:00 (rejestracja w systemie tylko do godz. 12:00)

      Rejestracja w systemie elektronicznym i wypełnianie wniosków o przyjęcie.

      Składanie w przedszkolach lub szkołach prowadzących oddziały przedszkolne wypełnionych, podpisanych wniosków.

       

      14.06.2024 godz. 15:00 - Ogłoszenie list dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych w postępowaniu uzupełniającym.

       

      14.06.2024 po godz. 15:00 - 20.06.2024 do godz. 15:00 - Potwierdzanie woli przez rodziców dzieci zakwalifikowanych do przyjęcia.

       

      21.06.2024 godz. 15:00 - Ogłoszenie list dzieci przyjętych i nieprzyjętych do przedszkoli lub oddziałów przedszkolnych.

       

      28.06.2024 - Opublikowanie w systemie rekrutacyjnym wykazu wolnych miejsc.

       

      KRYTERIA REKRUTACJI

      O kolejności zakwalifikowania do poszczególnych przedszkoli lub oddziałów przedszkolnych w szkołach będą decydowały powołane w każdej placówce komisje rekrutacyjne. Podstawą tych decyzji będzie przekazana przez rodziców we wniosku informacja o spełnianiu przez rodzinę kryteriów rekrutacji.

      Kryteria ustawowe – wynikające z zapisów art. 131 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (Dz.U. 2023 poz. 900 z późn. zm.), brane pod uwagę na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego:

      • Wielodzietność rodziny kandydata.
      • Niepełnosprawność kandydata.
      • Niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata.
      • Niepełnosprawność obojga rodziców kandydata.
      • Niepełnosprawność rodzeństwa kandydata.
      • Samotne wychowywanie kandydata  w rodzinie.
      • Objęcie kandydata pieczą zastępczą.

      Kryteria samorządowe – wynikające z Uchwały nr 23/IV/2019 Rady Miejskiej w Radzyminie z dnia 28 stycznia 2019 r.

      • Oboje lub jeden rodzic kandydata rozliczają podatek dochodowy od osób fizycznych w Urzędzie Skarbowym w Wołominie z podaniem miejsca zamieszkania na obszarze Gminy Radzymin.
      • Ubieganie się o przyjęcie do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej położonej w odległości do 3 km od miejsca zamieszkania (poprzez wskazanie takiej placówki na pierwszej pozycji we wniosku).
      • Rodzeństwo kandydata w roku szkolnym, na który jest prowadzona rekrutacja, będzie kontynuowało edukację przedszkolną w przedszkolu/oddziale przedszkolnym wskazanym na pierwszej pozycji we wniosku lub naukę w szkole podstawowej, w której znajduje się oddział przedszkolny wskazany na pierwszym miejscu we wniosku.
      • Kandydat, którego oboje rodzice pracują lub studiują w trybie dziennym, prowadzą gospodarstwo rolne lub działalność gospodarczą.
      • Kandydat, którego rodzeństwo kandyduje jednocześnie do przedszkola/oddziału przedszkolnego wskazanego na pierwszej pozycji we wniosku lub do pierwszej klasy szkoły podstawowej, w której znajduje się oddział przedszkolny wskazany na pierwszym miejscu we wniosku.
      • Rodzice kandydata posiadają dwoje dzieci.

      POTWIERDZANIE SPEŁNIANIA KRYTERIÓW

      Fakt spełniania danego kryterium rodzice muszą zaznaczyć w systemie rekrutacji. Dzięki temu informacja ta zostanie automatycznie umieszczona we wniosku o przyjęcie. Jednak aby spełnianie kryteriów zostało uznane przez komisję rekrutacyjną, rodzice są zobligowani do złożenia razem z wnioskiem w przedszkolu pierwszego wyboru dokumentów potwierdzających spełnianie danego kryterium przez rodzinę. Informacje jakie dokumenty mogą stanowić potwierdzenie poszczególnych kryteriów znajdą państwo na stronie internetowej https://przedszkola-radzymin.nabory.pl/.

     • Święto Szkoły 2024

      19.02.2024

      14 lutego to ważna data w życiu naszej szkoły. Co roku obchodzimy tego dnia Święto Szkoły. Dzień ten ustalono na pamiątkę wydarzeń sprzed 82 lat. 14 lutego 1943 roku to data, gdy rozkazem Naczelnego Wodza, Związek Walki Zbrojnej (ZWZ) został przekształcony w Armię Krajową (AK). Jak powiedziała na tegorocznej uroczystości przewodnicząca RM Radzymin pani Elżbieta Darka 14 lutego to symboliczne urodziny AK. 

      Obchody Święta Szkoły rozpoczęliśmy od zajęć tematycznych. Klasy 1-3 uczestniczyły w zajęciach prowadzonych na podstawie materiałów z projektu BohaterON, zastanawiali się, co oznacza BOHATEREM BYĆ KIEDYŚ I DZIŚ, oglądali spektakl teatralny NIEBAJKA O POWSTANIU WARSZAWSKIM, słuchali powstańczych piosenek. 

      Starsi uczniowie wzięli udział w zajęciach pt. Mały” roznosiciel lub Iskra nadziei, a siódmoklasiści wysłuchali wspomnień uczestników powstania i ich najbliższych, pracując zgodnie ze scenariuszem “Uparte serce tego miasta – warszawiacy i ich miasto oczami reporterów. Uczniowie klas ósmych poznali filmową opowieść o “Akcji pod Arsenałem, następnie wzięli udział w quizie wiedzy. 

      Uczniowie mieli również możliwość wzięcia udział w planszowisku historycznym, warsztatach rękodzielniczych lub zajęciach bibliotecznych. 

      Od godziny 9.00 na terenie naszej szkoły odbywał się Gminny Konkurs Historyczny “Armia Krajowa w Powstaniu Warszawskim” organizowany przez naszą placówkę pod patronatem Burmistrza Radzymina Krzysztofa Chacińskiego. W konkursie wzięło udział 8 trzyosobowych drużyn ze szkół prowadzonych przez Gminę Radzymin.

      Uczniowie, pracując w trzyosobowych drużynach zmierzyli się z zadaniami sprawdzającymi wiedzę historyczną oraz umiejętności udzielania pierwszej pomocy, spostrzegawczość, koordynacji.

      Kolejne stacje prowadziły przez następujące zadania:

      1. Akcje akowskie

      2. Opaska z Powstania

      3. Konspiratorzy AK

      4. Układanka z Powstania

      5. Krzyżówka

      6. Pierwsza pomoc

      7. Quiz o Powstaniu Warszawskim

      Uczestnicy musieli się zatem zmierzyć z pytaniami teoretycznymi i praktycznymi. Poza wiedzą o Armii Krajowej trzeba było się wykazać spostrzegawczością, umiejętnościami z zakresu szycia i udzielania pierwszej pomocy. 

      O godzinie 12.00 rozpoczął się uroczysty apel rocznicowy, na którym gościliśmy m.in. panią Elżbietę Darkę - przewodniczącą RM w Radzyminie, pana Krzysztofa Dobrzynieckiego - zastępcę burmistrza Radzymina, pana Krzysztofa Czubę - kierownika BO UMiG Radzymin oraz członków ŚZŻAK okręgu “Rajski Ptak” i Towarzystwa Przyjaciół Radzymina, pana Władysława Kolatorskiego - opiekuna Międzyszkolnego Klubu Historycznego Im. AK Ziemi Radzymińskiej. Miło nam było również gościć dyrektorów radzymińskich szkół. 

      Apel rozpoczął wzruszający program słowno-muzyczny. Uczniowie za pomocą słów, gestów i muzyki opowiedzieli nam losy żołnierzy Armii Krajowej, którzy po pożegnaniu z domem ruszali w bój o wolność Ojczyzny. 

      Po przemówieniach zaproszonych gości odbyło się ogłoszenie wyników konkursu “Armia Krajowa w Powstaniu Warszawskim” i rozdanie nagród. W konkursie zwyciężyła drużyna z naszej szkoły, II miejsce zajęci uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Radzyminie. Trzecie miejsce zajęła drużyna z ZSP w Ciemnem. 

      Tegorocznym obchodom Święta Szkoły i 82. Rocznicy powołania AK towarzyszy motyw opaski powstańczej. Nasi uczniowie wykonali własne opaski na warsztatach rękodzielniczych, uszycie opaski było jednym z zadań konkursowych, opaska znajduje się w logo tegorocznego konkursu historycznego. W ten sposób odwołujemy się do jednego z symboli Armii Krajowej, ważnego szczególnie w dniach powstania warszawskiego. 

      Większość żołnierzy AK w dniu wybuchu powstania nie miała mundurów. Dla dowódców oczywiste było, że trzeba wprowadzić jakieś oznaki dla żołnierzy, dlatego jeszcze przed wybuchem powstania wystosowali instrukcje, by w przypadku braku mundurów na ubrania cywilne nakładane były opaski szerokości 10 centymetrów, biało-czerwone, na środku miał być napis zrobiony czarną farbą WP, czyli Wojsko Polskie. 11 sierpnia 1944 roku komendant Okręgu Warszawa Armii Krajowej pułkownik Antoni Chruściel "Monter" polecił, by na opasce pomiędzy literami WP znalazł się orzeł, a poniżej niego  numer oddziału. 

      Powstanie planowane na kilka dni upadło 3 października.  W ciągu 63 dni samotnej walki poległo ok. 18 000 powstańców, ok. 25 000 odniosło rany. Powstanie Warszawskie to kulminacja chwały i tragedii Armii Krajowej. – Armii państwa i narodu, który nie uznał się za pokonanego i walczył mężnie i ofiarnie wbrew wszystkiemu i wszystkim. 

      Po zakończeniu wojny żołnierze AK byli prześladowani i szykanowani przez władzę PRL. Wielu z nich zostało skazanych na niesprawiedliwe wyroki, w tym także karę śmierci. 

      Do dziś biało-czerwona opaska jest symbolem ich determinacji, niezłomnego ducha i patriotyzmu. 

      Aby uczcić pamięć o bohaterach Armii Krajowej złożyliśmy również kwiaty i zapaliliśmy symboliczne znicze na pomniku ku czci żołnieży AK okręgu "Rajski Ptak".

      Wieczorem poczet sztandarowy oraz delegacja naszej szkoły uczestniczyli w uroczystej Mszy św. w Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Radzyminie. Podczas Mszy św. modliliśmy się w intencji śp. ppor. Ryszarda Zachejia ps. „Sędziwoj” i wszystkich Żołnierzy Armii Krajowej z Obwodu „Rajski Ptak”. Koncelebrował ją ks. prałat Krzysztof Ziółkowski, proboszcz Parafii pw. Świętego Jana Pawła II.

      Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam w organizacji tego wyjątkowego dnia. Szczególne podziekowania kierujemy do pana burmistrza Krzysztofa Chacińskiego za objęcie patronatem naszego konkursu.

      Dziękujemy nauczycielom, którzy zaangażowali się w przygotowanie konkursu oraz apelu rocznicowego: pani Małgorzacie Milewskiej, panu Robertowi Kolaszy, pani Katarzynie Świerżewskiej, Kindze Godlewskiej, Edycie Rudy, Annie Waszczeniuk, Sylwii Gajewskiej, Paulinie Tarach oraz państwu Monice i Zdzisławowi Dąbrowskim za wsparcie techniczne.

      Gorąco dziękujemy też wszystkim uczniom, którzy poświęcili swój czas i talent, by uczcić bohaterów AK.

     • Hura!!! Ferie zimowe!

      15.01.2024

      Sanki, łyżwy, narty, snowtubing, kuligi, wędrówki po górach – lista zimowych aktywności jest bardzo długa. Ferie to czas odpoczynku i dobrej zabawy. Nie zapominajmy, by w czasie ferii dbać nie tylko o dobrą zabawę, lecz także o bezpieczeństwo swoje i bliskich.

     • Zima w mieście 2024 - półkolonie w Gminie Radzymin

      02.01.2024

      Wyczekiwany przez dzieci czas zimowego wypoczynku zbliża się wielkimi krokami. To doskonała okazja do aktywnego wypoczynku, rozwijania pasji oraz poznania pomysłów na kreatywne spędzanie czasu.

      Gmina Radzymin wraz gminnymi szkołami podstawowymi zapraszają dzieci klas I-VI szkoły podstawowej, mieszkające w gminie Radzymin do uczestniczenia w półkoloniach – „Zima w Mieście”. Zapisy w terminie od 03.01.2024 r. do 08.01.2024 r.

      Oferujemy Państwu turnusy w terminach od 15.01.2024 r. do 26.01.2024 r. Turnusy trwają od poniedziałku do piątku. Każdy turnus odbywa się w innej szkole. Opieka i atrakcje dla dzieci będą zapewnione w godzinach 08:00 – 16:00.

      W programie mi. in.:

      • warsztaty plastyczne, naukowe, muzyczne
      • wyjazd na basen
      • seanse filmowe
      • bal karnawałowy
      • zajęcia sportowe
      • konkursy, turnieje

      oraz wiele innych atrakcji. 

      W cenie obiad, bilety wstępu, ubezpieczenie.

      • KOSZT PÓŁKOLONII: 
      • koszt turnusu wynosi 500,00 zł lub
      • 400,00 zł dla dzieci posiadających ważną Radzymińską Kartę Mieszkańca.

      Harmonogram turnusów:

      • Turnus I: 15.01.2024- 19.01.2024 – Szkoła Podstawowa nr 2 im. księżnej Eleonory Czartoryskiej w Radzyminie, ul. M. Konopnickiej 24;
      • Turnus I: 15.01.2024- 19.01.2024 – Szkoła Podstawowa nr 2 im. Michaliny Chełmońskiej- Szczepankowskiej w Słupnie ul. Szkolna 3;
      • Turnus II: 22.01.2024- 26.01.2024 – Szkoła Podstawowa nr 1 im. ppłka pilota Mariana Pisarka w Radzyminie, ul. 11 listopada 2;
      • Turnus II: 22.01.2024- 26.01.2024  – Szkoła Podstawowa nr 1 im. Marii Konopnickiejw Słupnie, al. Jana Pawła II 14.
      • Turnus II: 22.01.2024- 26.01.2024– Szkoła Podstawowa im. Prymasa Tysiącleciaw Nadmie, ul. Szkolna 7;
      • Turnus II: 22.01.2024- 26.01.2024– Zespół Szkolno- Przedszkolny im. Janiny Januszewskiej w Ciemnem, ul. Wołomińska 208;
      • Turnus II: 22.01.2024- 26.01.2024– Zespół Szkolno- Przedszkolny w Starych Załubicach,ul. Mazowiecka 40;

      Zapisy w terminie: od 03.01.2024 r. do 08.01.2024 r. Karty zgłoszeń składamy w sekretariacie szkoły, która organizuje turnus.

      Karta zgłoszenia do pobrania:  zgłoszenie

       

      WAŻNE !

      Po uzyskaniu w placówce informacji o zakwalifikowaniu się dziecka na półkolonie, wpłaty za wybrany turnus należy dokonać najpóźniej do 10 stycznia 2024 r.,w pełniej kwocie:

      • 500,00 zł lub
      • 400,00 zł dla dzieci posiadających ważną Radzymińską Kartę Mieszkańca.

      na rachunek bankowy Alior Bank32 2490 0005 0000 4600 5620 1165

       

      Prosimy o przemyślane zapisy. Organizator nie przewiduje zwrotu uiszczonych wpłat.

       

      Regulamin ZIMA_W_MIESCIE_2024

      Karta_kwalifikacyjna_-Zima_w_Miescie_2024_(dostarczana po zakwalfikowaniu uczestnika)

       

     • Jasełka 2023

      28.12.2023

      Boże Narodzenie to okres, w którym wszyscy stajemy się bardziej życzliwi i mili dla siebie, a troski dnia codziennego odchodzą na plan dalszy. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tych świąt, jak co roku nasi uczniowie pod opieką nauczycieli przygotowali tradycyjne Jasełka.

      Premiera Jasełek odbyła się 21 grudnia. O godzimnie 16.00 na widnowni zgromadzili się liczni goście, nauczyciele, rodzice i uczniowie. Swoją obecnością zaszczycili nas: pani Elżbieta Darka Przewodnicząca RM Radzymina, pan Krzysztof Dobrzyniecki - wiceburmistrz Radzymina, radni: Wiesław Solarz, Zbigniew Jabłoński, Ewelina Kostrzewa oraz kierownik BO - pan Krzysztof Czuba.

      Piękna scenografia wprowadziła zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój, a młodzi aktorzy wcielili się w postacie związane z narodzinami Chrystusa. Były to niezapomniane chwile, pełne wzruszeń i radości. Uczniowie, będący utalentowanymi aktorami i wokalistami, zadali sobie wiele trudu, aby zapewnić publiczności piękne doznania. Przedstawienie było nie tylko okazją do uczestnictwa w tradycji jasełkowej, ale także do zaprezentowania swoich umiejętności artystycznych. Całe spotkanie odbyło się w miłej i świątecznej atmosferze, która dodatkowo podkreśliła magię tego wyjątkowego czasu.

      Po spektaklu był czas na wspólne rozmowy, życzenia i wymianę wrażeń, a to wszystko przy słodkim poczęstunku zorganizowanym dzięki życzliwości lokalnych cukierników.
       

      22 grudnia 2023 roku aktorzy ponownie wystawili Jasełka, tym razem na widowni zasiedli nauczyciele, uczniowie i dzieci z naszego przedszkola. 

      Po spektaklu Czarek odczytal fragment Pisma Świętego opisujący narodziny Jezusa, po czym złożyliśmy sobie życzenia i wspólnie podzieliliśmy się opłatkiem. 

     • Projekt „Szkoła online - wsparcie działań edukacyjnych w formie zdalnej”

      13.12.2023

      W ramach projektu "Szkoła onlina" otrzymaliśmy sprzęt i oprogramowanie komputerowe za ponad 120 000 zł.

      „Szkoła online - wsparcie działań edukacyjnych w formie zdalnej” to projekt realizowany w partnerstwie z gminami: Radzymin – Lider Projektu, Ząbki, Marki, Zielonka współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Osi priorytetowej II „Wzrost e-potencjału Mazowsza”, Działanie 2.1 „E-usługi”, Poddziałanie 2.1.2 „E-usługi dla Mazowsza w ramach ZIT” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.

      Przedmiotem projektu jest zakup sprzętu komputerowego, oprogramowania i innego wyposażenia edukacyjnego dla szkół podstawowych z terenu gmin partnerskich, celem podniesienia jakości pracy tych szkół w zakresie nauczania zdalnego, a także zwiększenia atrakcyjności procesu nauczania.

       

      W ramach programu nasza szkoła otrzymała następujący sprzęt:

      - 10 komputerów przenośnych,

      - 10 tabletów, 

      - 10 komputerów stacjonarnych,

      - 3 monitory interaktywne,

      - kamerki internetowe,

      - słuchawki komputerowe,

      - routery Wi-Fi,

      - mobilną szafkę na laptopy,

      - drukarka 3D,

      - urządzenia wielofunkcyjne

      - stacja pogodowa

      - wizualizer 

      - robot Photon

      - mikroskop cyfrowy.

       

      Nasze pracownie wzbogaciły się również o nowoczesne oprogramowanie do nauczania biologii, przyrody, geografii i fizyki.

      Nie zapomnieliśmy również o uczniach ze specjalnymi potrzebami - dla nich zamówiliśmy edukacyjne programy terapeutyczne.

      W sierpniu i we wrześniu odbyły się szkolenia dla nauczycieli, dzięki którym nasza kadra zdobyła nowe umiejętności i pomysły na wykorzystanie zakupionego sprzętu i oprogramowania.

      Jako efekt działań projektowych powstała sieć współpracy między szkołami realizującymi przedsięwzięcie.

      Zapraszamy na otwartą platformę edukacyjną, na której publikujemy materiały edukacyjne, z których mogą korzystać uczniowie, nauczyciele oraz rodzice. Materiały można znaleźć pod poniższym linkiem:

      SZKOŁA ONLINE

       

     • W roku 2023 nasze przedszkole otrzymało wsparcie w ramach NPRCz2.0

      27.11.2023

      W ramach otrzymanego wsparcia za 3000 zł zakupiliśmy nowości wydawnicze, które wzbogaciły ofertę kącików czytelniczych zorganizowanych w salach przedszkolnych, natomiast 750 zł przeznaczyliśmy na organizację konkursów promujących czytelnictwo.

      Kąciki czytelnicze wzbogaciły się łącznie o 162 książki. Dzieci korzystają z nich w trakcie zajęć i zabaw, codziennie prowadzimy również akcję "Poobiedni odpoczynek z książką". Do przedszkola zakupiliśmy również 20 audiobooków, które zapoznają nasze przedszkolaki z nieco inną formą książki.

       

      związku z realizacją zadań wynikających z NPRCz podjęliśmy w 2023 roku liczne działania promujące czytelnictwo, m. in.: Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek, Przerwa na czytanie, Narodowe Czytanie, konkursy "Bohaterowie znad Niemna", "Zakładka do ulubionej książki", zajęcia "Z Nelą, małą reporterką, w podróż dookoła świata", akcja bookcrossingowa.

      Jednym z ważnych elementów realizacji programu są codzienne kwadranse poobiednie z książką.

      Szczególnie mocno dziękujemy rodzicom, którzy wspierali nas w działaniach i wzięli udział w akcji "Czytanie na dywanie".

      Miło nam było również podjąć współpracę z okolicznymi bibliotekami: szkolną i publiczną.

       

     • Narodowe Święto Niepodległości

      13.11.2023

      10 listopada w naszej szkole odbyły się uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uczniowie wzięli udział w ogólnopolskiej akcji #SzkoładoHymnu, odbył się szkolny konkurs pieśni patriotycznej Dla Ciebie, Polsko oraz koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru szkolnego.

      Uroczystość roczpoczęła Monika z klasy 8a, która wprowadziła uczniów w temat Święta NIepodległości, przypomniała ważne wydarzenia z historii Polski, które doprowadziły do odzyskania przez nasz kraj niepodległości.

      Następnie odbył się konkurs wokalny. 22 uczniów z klas 1-8 zaprezentowało swoje interpretacje znanych i ważnych utworów związanych z Niepodległą.

      Konkurs odbywał się w 3 kategoriach wiekowych. Komisja zdecydowała się przyznać nagrody następującym uczennicom i uczniom:

      klasy I-III 

      I miejsce Joanna Toczko

      II miejsce Marcela Gilewska

      III miejsce Aleksandra Karwowska

      klasy IV-VI

      I miejsce  Julia Szabłowska 

      II miejsce Wiktor Paterek

      III miejsce Anna Bychii i Julia Marzec

      klasy VII - VIII

      I miejsce Aleksandra Milewska i Oliwia Karp

      II miejsce Monika Rosłon i Liliana Pogorzelska

      III miejsce Eliza Jankowska

      Laureatom serdecznie gratulujemy.  Dziękujemy również Mai i Emilowi za profesjonalne prowadzenie konkursu.

      Miłym akcentem uroczystości był występ chóru szkolnego, który zaprezentował nam ulubione pieśni patriotyczne.

      11 listopada delegacja naszej szkoły wzięła udział w gminnych obchodach święta Niepodległości. Reprezentował nas poczet sztandarowy, nauczyciele oraz pani dyrektor. Wzięliśmy udział w uroczystej Mszy świętej za Ojczyznę w Kolegiacie Radzymińskiej, a następnie w uroczystości na placu Tadeusza Kościuszki w Radzyminie.

      Wartę przy pomniku Tadeusza Kościuszki pełnili nasi uczniowie, działający w 21 Drużynie Harcerskiej Horyzonty i 21 Gromadzie Zuchowej Cogitki.

      *zdjęcia pochodzą z funpage'u Gminy Radzymin

     • Mazowiecki program przygotowania szkół, uczniów i uczniów do nauczania zdalnego

      13.11.2023

      Miło nam poinformować, że nasza placówka otrzymała oprogramowanie i sprzęt komputerowy na łączną kwotę ponad 120 000 zł  w ramach Mazowieckiego programu przygotowania szkół, nauczycieli i uczniów do nauczania zdalnego

      Projekt „Mazowiecki program przygotowania szkół, nauczycieli i uczniów do nauczania zdalnego” ma na celu podniesienie jakości nauczania w minimum 516 szkołach z terenu województwa mazowieckiego poprzez zakup niezbędnego sprzętu, oprogramowania i przeprowadzenie szkoleń przygotowujących szkoły, uczniów i nauczycieli do pracy zdalnej.

      Dzięki wsparciu nasza placówka otrzymała sprzęt i oprogramowanie komputerowe za ponad 120 000 zł, w tym:

      1. komputery stacjonarne;

      2. drukarki;

      3. urządzenia wielofunkcyjne;

      4. laptopy;

      5. tablety;

      6. projektor multimedialny;

      7. oprogramowanie interaktywne 3D;

      8. podręczniki do nauki języka angielskiego;

      9. oprogramowanie do nauki gry w szachy.

     • XXIII Dzień Papieski

      31.10.2023

      Nasza szkoła włączyła się w obchody XXIII Dnia Papieskiego. Tegoroczny Dzień Papieski przebiegał pod hasłem Jan Paweł II - Cywilizacja życia i z tej okazji nasi uczniowie, pod opieką pań katechetek, przygotowali liczne aktywności.

      W niedzielę 15 października gościliśmy w kościele parafialnym w Nowych Załubicach. Tu przedstawiliśmy montarz słowno-muzyczny wspominający postać Ojca Świętego. Wierni zgromadzeni w kościele mogli również usłyszeć i zobaczyć fragmenty nagrań prezentujących Jana Pawła II i jego naukę.​​​​​​​

      16 pażdziernika, w rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża, w trakcie uroczystego szkolnego apelu  uczniowie klasy 8A i 2A przypomnieli nauczanie papieża dotyczące Dobrej Nowiny o życiu, które głosił na wszystkich kontynentach. W tekstach, wierszach i piosenkach uczniowie podziękowali Ojcu Świętemu za to, że przez cały pontyfikat był wielkim orędownikiem życia.Na zakończenie apelu głos zabrała Pani dyrektor dziękując paniom katechetkom i uczniom za przygotowanie pięknej uroczystości. Swoją wdzięczność wyraził również ksiądz proboszcz, który podkreślił jak ważne i wciąż aktualne jest nauczanie papieża w kwestii obrony życia na każdym jego etapie.


      Dodatkowo w obchody tego dnia wpisała się wystawa zdjęć i myśli Ojca Świętego wyeksponowana na szkolnym korytarzu.

      W obchody Dnia Papieskiego włączyła się również biblioteka szkolna, która na tę okoliczność przygotowała gazetkę oraz wystawkę książek związanych z osobą świętego Papieża Polaka. Z tej okazji dzieci wspólnie z panią bibliotekarką przeczytały książkę ,,Nazywam się Jan Paweł II”. Następnie na podstawie przeczytanej książki odbył się mini quiz wiedzy, było dużo pozytywnych emocji. Na koniec uczniowie otrzymali zakładki kolorowanki do książek.